Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Aracımı Nasıl Satarım?

Hacizli Aracımı Nasıl Satarım?

admin admin -
201 0

Özellikle bankalardan alınan taşıt kredileri ile satın alınan araçlar banka üzerine ipotekli olarak sizlere verilmektedir. Böylelikle aracın satışına engel olunmuş olur. Kredi borcunun bitmesi ile üzerindeki ipotek kalkar ve araç tamamen sizin olmuş olur. Bununla birlikte aracı satabilir konumuna gelirsiniz. Bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından almış olduğunuz hacizli aracın satışı için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu çerçevede hacizli aracımı nasıl satarım araştırması yapanlar için birkaç pratik bilgi hazırladık.

Hacizli İcralık Araçların Satışı Nasıl Yapılır?

Banka taşıt kredisi alınan araçların kredi taksitleri ödenememesi durumunda krediyi veren kuruluş aracı sizden alır ve alacak tahsili için icra ile satışa konu etmektedir. Burada araç sahibi olarak sizlerin büyük kaybı söz konusu olur. Bu sebeple borcu ödenemeyen araçların icradan satışına olanak vermeden kendinizin satması maddi açıdan çok daha kazançlı olacaktır. Zira hacizli araçlar piyasa değerinin altında satılmaktadır. Bununla birlikte haciz, icra ve satış gibi birçok masrafla karşılaşılmaktadır. Bu sebeple hacizli olan aracınızı kendiniz satma yoluna gitmelisiniz.

Hacizli Araçların Satışı İçin Gerekenler

Öncelikli olarak bu aracın satışında haciz ve icra borçlarının tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu sayede aracın üzerindeki haciz ve ipotek kaldırılmış olur. İpoteğin kaldırılması ile dilediğiniz gibi aracınız satışa hazırdır. Bu anlamda borcun ödenebilmesi için bir kez daha kredi çekmek işinizi görebilir. Ancak hacizli durumuna gelmişseniz bu durumda finans kuruluşları sizlere kredi vermekten kaçınmaktadır. Böylelikle kredi ile borcunuzu ödeme olanağı da ortadan kalkmış olur. Bankadan satılık hacizli araçlar son yıllarda çok cazip olmaktadır.

Hacizli aracımı nasıl satarım?

Hacizli arabamı nasıl satarım konusuna bir açıklık ise hacizli araç satışı alan yerler ile yapılabilmektedir. Buralarda aracınıza gereken değer verilmemektedir. Ancak işinizin görülmesi için atılan adımlardan biri olmaktadır. Bu tip iş yeri ve gerçek kişiler borcunuzu maddi olarak ödeme yoluna gider, haczin kaldırılmasını sağlar ve devamında ise aracı kendi üzerine alarak satışı gerçekleştirir. Ekonomik olarak uygun olmayan satış yollarından biri olmaktadır. Bu sebeple bu tip alıcılardan uzak durmak mantıklı adım olabilir.

Hacizli Aracın Satışı Nasıl Yapılır?

Banka Hacizli Araç Satışı

İcra ile haciz konulan ve üzerinde ipotek olan araçların satışı mümkün olmamaktadır. Bu araçların satışında öncelik haczin ve ipoteğin kaldırılmasıdır. Böylelikle aracınız tamamen sizin olmuş olur ve satışa konu edilebilir. Aksi takdirde aracınızı satabilmeniz mümkün olmamaktadır. Bu çerçevede özellikle bankadan hacizli araçlar söz konusu olmaktadır. Banka aracın alımında size finans desteği verirken aracın üzerine ipotek koyma yoluna gider. Bu durum bankanın kendisini vermiş olduğu kredi karşılığı güvene almasıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir