Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araçlar Satımı ile İlgili Kanun

Hacizli Araçlar Satımı ile İlgili Kanun

admin admin -
308 0

Hacizli araçlar satımı ile ilgili kanun araştırma konularından biridir. Bu anlamda ayrıntıları sizlere açıklıyoruz.

Hacizli araçlar için satış ve alımlar tabii olarak kanunlarla korunmaktadır. Hacizli araçlar satışı ile ilgili 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, Madde 85’te hacizli araçlar için alım satım usulleri yer alır. Bu usullere göre hacizli araçlar için ihaleler düzenlenmekte olup aynı zamanda hacizli araçların nasıl alınacağı da bu madde çerçevesinde belirlenmektedir.

Hacizli Araçlar Alım, Satım ve Kanun İçeriği

Hacizli araçlar alım satımıyla ilgili kanundaki maddeye göre menkul mallar, tahsil dairelerinin satış mahallinde açık artırma ve peşin para ile satılır. Tahsil dairesince uygun görülmesi halinde, artırma malın mahallinde de yapılabilir. Açık artırma ile satışa çıkarılan mal, artırma sonunda üç defa yüksek sesle duyurulduktan sonra en çok artırana ihale edilir. Bozulma

http://bsv-unterkotzau.de/css/ohne/index.html%3Fp=108.html

, çürüme ve benzeri sebeplerle korunması mümkün olmayan ya da beklediği zaman önemli bir değer düşüklüğüne uğrayacağı anlaşılan mallar en uygun yerde pazarlıkla, borsası bulunan mallar ilgili borsada satılabilir. İlk artırmada satılamayan malların ikinci artırması bir başka il veya ilçede yapılabilir.

İncelenmeli : Bankalardan Satılık 2 nci El Araçlar

Hacizli Araçlar İçin İhale İlanları

Gerekli hallerde hacizli araçlar için düzenlenen açık artırmanın yapılacağı yer

buy kamagra 100mg

, gün ve saat, satılacak malların nevi ve evsafı önceden ilan olunur. İlanın şekli, artırmanın tarzı, yeri ve günü alacaklı amme idaresinin ve borçlunun menfaatine en uygun gelen şekil göz önünde tutularak alacaklı amme idaresince tespit olunur. Satılan mal, bedeli alınmadan teslim edilmez. Tahsil dairesi mal bedelinin ihale gününü takip eden günden itibaren üç gün içinde ödenmesi için mühlet verebilir. Her ildeki tahsil daireleri hacizli araçlarla ilgili farklı mühletler tanıyabilir. Kesin bir bilgi için hacizli araçlar ihale düzenleyicilerinden bilgi almanız gerekmektedir.

Hacizli Araçlar İçin Düzenlenen İhalelere Kimler Katılabilir?

Hacizli araçlar için düzenlenen ihalelere 18 yaşını doldurmuş reşit herkes katılabilir. Yapılan ihalelere katılmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak bir diğer şarttır. İhalelere başvururken kimliğinizi yanınızda götürmeyi unutmayınız.

Diğer tüm hususlarda olduğu gibi hacizli araçlar için yasal mevzuatlarda güncellemeler söz konusudur. Bu aşamada ihtiyaç duyulan hususlarda yasal olarak kanun, yönetmelik ve diğer tebliğle çıkarılabilmektedir. İcra ve İflas Kanunu ile ilgili Resmi Gazete yayınını buradan inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir