Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Kredi ile Alınan Araba Satılır mı?

Kredi ile Alınan Araba Satılır mı?

admin admin -
172 0

Bankalardan finans desteği alınarak araç alımı söz konusudur. Bu anlamda ticari firmalar bir yana gerçek kişiler almış oldukları araçlar için taşıt kredisi ve diğer bankacılık ürünü kullanmaktadır. Bu aşama sonrası banka kendisini güvene almak için araç üzerine ipotek koyma yoluna gitmektedir. Böylelikle aracın satışına engel olunmuş olur. Böylelikle Kredi ile alınan araba satılır mı? Taşıt kredisi ile alınan araba nasıl satılır gibi sorulara yanıtlar aranmaktadır.

Özellikle taşıt kredisi ile alınan araçlar için bankalar üzerin ipotek koyma yoluna gitmektedir. Bu aşamada ruhsat üzerinde bu ipotek görünmese de Noter satışı öncesi karşınıza çıkan husus olmaktadır. Böylelikle satışın gerçekleşmesi için ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. İpoteğin kalkması için ise söz konusu aracın borcu ile kredi tutarının ödenmesi gerekir. Aksi takdirde aracın satışı gerçekleştirilemez.

Kredi ile Alınan Araba Satılır mı?

Kredi İle Alınan Arabanın Satış Yolları

Kredi ile alınan araba satışının yapılabilmesi için;

  • Aracın üzerindeki kredi borcunun ödenmesi
  • Araç üzerindeki ipoteğin kaldırılması
  • Hacizli ise borcun ödenmesi ile haczin kaldırılması
  • İcralık ise söz konusu icraya konunun ortadan kaldırılması

Gerekmektedir. Böylelikle aracınızı dilediğiniz gibi satma yoluna gidebilirsiniz.

Özellikle finans kuruluşları vermiş oldukları kredilerin ödenmesini ister. Bu sebeple araç alımları için verilen taşıt kredilerinin geri dönüşünün sağlanması adına araçlara ipotekler koymaktadır. Borcun bitmesi ile bu ipotek kaldırılır. Böylelikle kerdi ile alınan arabanın satışı gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi ile Alınan Araba Satılır mı?

Bankalar taşıt kredisi ile alınan aracın taksitleri ödenmemesi halinde bu ipoteği ortaya koyar ve aracı satışa konu etmektedir. Bu aşamada bankadan satılık hacizli araçlar farklı yöntemler ile satılmaktadır. Bu durum bankalar arasında farklı yollar ile satılmaktadır. Bu anlamda kişinin maddi kaybı olmaktadır. Sebebi ise borca faiz yükü binmesi, avukatlık masrafları, icra masrafları, aracın park ücreti gibi bir dizi masraflar ortaya çıkacaktır. Böylelikle aracınız çok daha ucuza satılmış olur. Bu anlamda hacizli araç nasıl satılır sorusuna daha önce yanıt vermiştik.

Türkiye’de hacizli ve icradan satılık araç almanın türlü yolları bulunmaktadır. Bu anlamda satışa konu aracın nereden satıldığı önem kazanır. Özellikle bankalar kendi kurmuş oldukları internet sitesi ile ihale yöntemi ile satmaktadır. Bu durum bazı bankalarda teklif usulü gerçekleştirilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir