Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satın Almak Caiz Mi?

Hacizli Araç Satın Almak Caiz Mi?

admin admin -
140 0

Hacizli araçların satın alınması bazı manevi kaygılarımı tetikleyebilir. Hacizli araç satın almadan önce bunun caiz olup olmadığını merak edenlerin aklındaki şüpheler dağılabilir. Hacizli araç satın almak aracın sahibine el konulduğu için araç sahibinden yararlanmak olarak düşünülebilir. Hacizli araç satışlarının başkasının düştüğü zor durumdan yararlanmak olarak algılanması aslında yanlıştır.

 Kanunlara Uymak

İyi bir vatandaş olmanın önemli bir gereksinimi devlet tarafından koyulan kanun ve kurallara uymaktan geçmektedir. Hem toplumsal hem dini sebeplerden ötürü kanunlara uymamız icap etmektedir. Hacizlik araçlar için düzenlenen ihaleler tamamen kanuna uygun satış yöntemleridir. Devlet

buy kamagra 100mg

, hacizli araçlara karşılığının ödenmemesi halinde el koyar ve kanunlar gereğince onları satışa sunar. Dolayısıyla hacze uğrayan araçlar caiz mi diye düşünüp rahatsız olmanız için bir sebep bulunmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı hacizli araçlar için satın alımların tamamen caiz olduğunu söylemiştir.

Hacizli Araçlar için Düzenlenen Satışlar İslami Kurallara Uyar Mı?

Yapılan ihalelerde satışa sunulan hacizli araçlar, İslami kurallara uygun olarak satılmaktadır. Çünkü İslam’da satılan bir malı almak caizdir ve satın alan kişi için bir sorumluluğu yoktur. Satın alınan hacizli araçlar için verilen icazet Hz Muhammed’in bir kıssasına da dayandırılmaktadır. Bu kıssada belirtildiğine göre borçlu biri artık iflas eder. Hz Muhammed de borçlu kişinin mallarının haciz usulüyle satılmasını onaylar. Borçlu kişinin mallarından elde edilen para toplumsal adaletin sağlanması amacı ile adil bir biçimde pay edilir. Başka bir kıssaya göre ise Hz Ömer de iflas karşısında Hz Muhammed gibi davranmıştır. Hz Ömer de borçlu birisi borçlarını ödeyemeyecek noktaya geldiğinde mallarının satılması için üzerlerine haciz koydurmuştur. Haciz konulup satılan mallar da borçlu kişinin alacaklılarına pay edilmiştir.

Bu kıssalardan da yola çıkarak hacizli araçlar için düzenlenen satışların caiz olduğuna emin olabilirsiniz. Zira ortada bir haksızlık değil bir borç söz konusudur. Borçlarını ödeyemeyen birinin borçlarını kapaması için mallarının satılmasında bir sakınca yoktur. Siz de hacizli araç ihalelerinde devletin sattığı malları alan biri konumundasınız, karşılığı verilerek ürün almakta dine aykırı bir husus bulunmamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir