Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Neden Kredi Kartı Ekstre Erteleme Yapılıyor?

Neden Kredi Kartı Ekstre Erteleme Yapılıyor?

admin admin -
88 0

Cebimizin nakit gücü haline gelen kredi kartlarının kullanmasını zamansal olarak kaçırabiliyoruz. Normal harcama limitlerimizin üstünde harcama yapmamız kredi kartı borcunu artırıyor. Artan borçların ödenmesi ise mevcut bütçemiz ile söz konusu olmayınca bu kart borcunu farklı şekilde ödemek zorunda kalıyoruz. Bu yollardan birisi de kredi kartı ekstre borcunu erteleme oluyor.

Bankalar müşterilerine kart borçlarını erteleme imkanı veriyor. Fakat bu imkan içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor ki bankalar erteleme taleplerinize olumlu yanıt versin. Kredi borçlarınızdan dolayın yasaklı konumundaysanız daha önce almış olduğunuz ve hâlâ kullanabildiğiniz kredi kartlarının borçlarını da iyi takip etmeli. Bu kartınızın borcunu ödeyemez haline geldikten sonra eğer erteleme başvurusu yaparsanız elbette banka size onay vermeyecektir. Bu nedenle ekonomi yolunda yasaklı olmamak için adımlarınızı sağlam atmalısınız.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Hesaplama

Mevcut kart borcunuzu erteleme yapmak için süreniz bankalar arasında değişiyor. Erteleme söz konusu olunca 1,2 ve 3 ay erteleme yapıyorsunuz. Bu ertelemeler için bankalar farklı faiz oranı uyguluyor. Erteleme yapılması ile birlikte hesaplanan faiziniz ise peşin olarak ilk ekstrenizde kesiliyor. Erteleme yapılmasında örneğin Denizbank biraz daha farklı yaklaşıyor olaya. 3 ay erteleme 9 ay taksit ile vadenizi 12 ay’a kadar uzatabiliyor. Bu durumda faiz oranınız 2,25 olması da ayrı avantaj. Nitekim İş Bankası Maximum kullanıcıları 3 ay erteleme için 7,50 oranında peşin faiz ödemesi yapmak durumunda karşı karşıya kalıyor.

Özellikle kart borcunu erteleme isteyen kişilerin sorularından bir tanesi de bu işlemin kredi notunu etkileyip etkilemediği. Açıkcası erteleme talebi notunuzu etkilemez. Notunuzu etkileyecek husus bu erteleme sonrası borçlarınızı ödemekten kaçınmanızdır. Bu nedenle endişe etmeden başvuru yapılabilir.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme başvurusunu bankanızın dijital bankacılık ürünlerinden ya da SMS ile başvuru yapabilirken aynı zaman da banka şubeleri üzerinden de yapabiliyorsunuz. Alışveriş sonrası erteleme yapmak için özellikle Akbank size SMS ile bilgi veriyor ve erteleme isteyip istemediğinizi soruyor. Buradan yapacağınız SMS başvurusu ile mevcut kart borcunuzu erteleme söz konusu olabilir.

Faiz oranı itibariyle daha yüksek seviyelerde olan kart borcu erteleme işlemi için mevcut ihtiyaç kredilerinin faizleri incelenebilir. Zira daha uygun faiz ile daha uzun vadede kredi kartı ekstre erteleme yapma imkanınız olacaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir