Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır? Hacizli Araç Satışı

Hacizli Araç Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır? Hacizli Araç Satışı

admin admin -
113 0

Hacizli araç almayı düşünen kişilerin geneli, en başta hacizli araçlar ruhsat işlemleri nasıl yapılır diye sorgulamaktadırlar. Tabii ki bu kişilere aslında ifade edilmesi gereken ilk şey aracın tescil edileceği, yani ruhsat çıkarılabileceğidir. Ancak araç üzerinde herhangi bir yakalama kararının olmaması gerekmektedir. Danıştay’ın aldığı karara binaen hacizli araçlar almak, satmak ve tescil etmek mümkündür. Sonuç olarak ruhsat işlemleri her zamanki gibi yapılmakta ve akabinde araç yeni sahibine geçmektedir. Bu arada hacizli araçlar alan birinin borcu da üstüne alacağı unutulmamalıdır.

Hacizli Araç Ruhsat Çıkarılır mı

İlk başta da ifade edildiği gibi Danıştay tarafından alınan karar neticesinde hacizli araçlara ruhsat çıkartmak mümkündür. Yani hacizli araçlar ile ilgilenen ve satın almak isteyenlerin satın alma işlemlerini gerçekleştirdikten hemen sonra tescil için başvuruda bulunabileceklerini söylemek isabetli olacaktır. Tabii ki öncelikle trafik bölge müdürlükleri sonrasında da internet üzerinden araştırmalar ile bu hususta kesin bilgileri almak elzemdir. Yine de hacizli araçlar ruhsat sahibi olabilir mi diyenlere evet yanıtı makul ve uygundur. Yalnızca hacizli araçların muayeneye girememeleri ve izin alamamaları söz konusudur. Bunun için de haczin kaldırılması ve borcun ödenmesi gerekmektedir.

İncelenmeli : Bankalardan Satılık 2 nci El Araçlar

Hacizli Araç Trafiğe Çıkabilir mi

Trafik polislerinin ifadelerine göre hacizli bir aracın trafiğe çıkması  kesinlikle bağlanacağı anlamını taşımamaktadır. Yani aracın üzerinde yakalama kararı yok ise polisler tarafından hacizli araçlar bağlanmayacaktır. Ancak yakalama kararı bulunuyor ise ilk çevirmeden sonra aracın trafikten men edileceğini ve otoparka çekileceğini söylemek mümkündür. Dolayısıyla hacizli araçlar trafiğe çıkabilir mi noktasında bu yanıtı vermek en sağlıklısı olacaktır. Bilindiği üzere Türkiye’de trafikte pek çok hacizli araç bulunmaktadır. Haliyle her bir aracın çekilmediği düşünüldüğünde bu söylem yerine ulaşmaktadır. Siz yine de aracı alırken ya da aldıktan sonra bu konuda net bilgileri edinebilir, detayları alarak trafiğe çıkabilirsiniz. Trafikten men edilen araçların otoparka çekildikten sonra sahibine de maddi külfet getireceği unutulmamalıdır. Eğer kapsamlı bilgiler edinmek isterseniz uzmanlarla temasa geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir