Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Kullanılır Mı?

Hacizli Araç Kullanılır Mı?

admin admin -
167 0

Hacizli araç almak isteyenler genellikle trafikte problem olacağını düşünmekte ve en başta hacizli araçlar kullanılır mı diye sormaktadırlar. Aslında bu sorunun yanıtını net bir şekilde vermek mümkün değildir. Çünkü üzerinde haciz olan ancak yakalama kararı bulunmayan araçların muayeneleri devam ettiği takdirde kullanılabilmeleri mümkündür. Ancak haciz ile birlikte yakalama kararı çıkarılan araçların trafikte dolaşmaları da yasak kabul edilmektedir. Haliyle çevirmeden sonra araç bağlanmakta ve borcu ödenene dek rehin kalmaktadır. Bu arada hacizli araçlar muayeneye giremediklerinden ötürü muayeneleri bittiğinde de çekilmektedirler. Dolayısıyla hacizli araçlar ile ilgilenenlerin bu noktalara önem vermeleri elzemdir.

Hacizli Araç Nereden Alınır

Hacizli araçlar bilindiği üzere ihale usulü satılmaktadır. Yani devlet tarafından haczedilen araçların belirli gün ve saatte ilan edilmek suretiyle ihale edileceğini ifade etmek mümkündür. Tabii ki bu ihalelere pek çok kişi katılmakta ve uygun fiyat ile araç almaya çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra hacizli araçlar standart olarak şahıslardan da alınabilmektedir. Lakin bu araçların trafiğe çıkıp çıkamayacaklarına dair mutlaka kesin bir detay bilgi edinmek elzemdir. Dolayısıyla hacizli araçlar nereden alınır sorularına bu yanıtlar uygun düşmektedirler. Dilerseniz hacizli araç satan kişilerle görüşmeden evvel kanuna göz atabilir ve hukuki prosedüre dair bilgi edinebilirsiniz.

Hacizli Araç Kullanmak Suç mu

Genel kanı hacizli araçların kullanılmasının suç olduğu yönündedir. Yani hacizli araçlar satın alanların bir suç işlediği düşünülmektedir. Oysa ki böyle bir şey söz konusu değildir. Çünkü haciz kararı alınan araç satıldığı takdirde borcuyla beraber alıcıya geçmektedir. Sonuç olarak hacizli araçlar kullanmak suç mu noktasında hayır yanıtı ağır basmaktadır.

Hacizli araçlar hakkında suç olan tek şey , yakalama kararı alınan araçları kullanmak ve alacaklıdan kaçırmaktır. Alacaklılar da ihbar edenlere ödül vererek araçları kaçıranlardan tahsilat yapmaya çalışmaktadırlar. Özet olarak değerlendirmek gerekirse hacizli aracın alımı satımı, devredilmesi ve kullanılması noktasında suç unsuru mevcut değildir. Lakin hacizli araçlara yakalama kararı çıkarıldıysa bu işlem suç kapsamına girmekte ve şoföre yasal işlem yapılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir