Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Araçlar
  4. »
  5. Ticari Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Ticari Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

admin admin -
756 0

Ticari araç kiralama günümüzde pek çok işletmenin, satın almak yerine tercih ettiği alternatif bir yöntem. Sağladığı avantajlar nedeniyle daha cazip görünen bu hizmetten yararlanabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar söz konusu. Bu şartların firmadan firmaya değişiklik göstermesi kaçınılmaz. Ancak temelde hepsinin birbiri ile benzerlik taşıdığını söylemek de yanlış olmaz.

Ticari Araç Kiralamanın Tanımı

Ticari araç kiralama şirketlerin ve bireylerin ticari ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kiraladıkları araçların tamamını kapsayan bir hizmet olarak tanımlanabilir. Ticari araç kiralamayı, yalnızca ticari araçlarla sınırlı tutmak doğru olmaz. Şirket yöneticileri ya da saha personelleri tarafından kullanılan sedan, SUV ve diğer araç türleri de bu kapsamda değerlendirilebilir. Ticari araç kiralamada önemli olan aracın türü değil, kiralayan tarafın ticari bir kimliğe sahip olması ve araçları da bu amaçla kullanmasıdır.

Yaygın Ticari Araç Kiralama Şartları

Kiralık ticari araç kiralarken, kiralama firmaları tarafından konulan ve kiralayan tarafın da yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartlar aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralanabilir:

  • Kiralama Süresi: Ticari araçlar, genellikle orta ve uzun vadeli olarak kiralanır. Çoğu kiralama şirketinde bu süre minimum bir aydır. Kiralama öncesinde sürenin belirlenmiş olması ve bu doğrultuda sözleşme yapılması gerekir.
  • Kiralama Ücretleri: Ticari araçların kiralama ücretlerinin belirlenmesinde rol oynayan etkenlerin sayısı bir hayli fazla. Kiralama öncesinde tarafların ücret konusunda da net anlaşmaları ve bunun detaylarının da kiralama sözleşmesinde yer alması önem zorunludur.
  • Araç Türleri: Kiralama şirketlerinin ticari araç filolarında birbirinden farklı marka ve modellerden araçlar bulunur. Kiralama yapacak tarafın hangi amaçla kiralama yapacağını göz önünde bulundurması ve bu doğrultuda araç seçimi yapması önerilir.
  • Kilometre Sınırı: Ticari araç kiralama yapıldığı zaman araçların günlük, haftalık veya aylık ne kadar yol yapabileceğine dair bazı sınırlar bulunur. Bu sınırlar da firmalara göre farklılaşır. Kiralama yapılacak firmanın kilometre politikasının iyi bilinmesi, sorunsuz bir kiralama için önem arz eder.
  • Yakıt Politikası: Aracın hangi yakıt düzeyinde alınacağı ve teslim ederken de hangi düzeyde teslim edileceği de kiralama şirketlerince kurala bağlanan ve sözleşmede belirtilen hususlar arasında yer alır. Kiralayan tarafın, yakıt politikasına da dikkat etmesi gerekir.

 Kiralama Teminatları ve Ücretleri

Kiralık ticari araç kullanabilmek için kiralama şirketlerine bazı teminatların ve ücretlerin ödenmesi gerekir. Araçların ve kiralama işleminin garanti altında olması için bu ödemeler, kiralama işlemi esnasında yapılır.

Güvence Teminatları: Güvence teminatı ya da depozito olarak da ifade edilen ödeme, araç teslim alınmadan önce yapılır. Bu ödeme kiralanan araca ve kiralama süresine göre değişiklik gösterir.

Rezervasyon Ücretleri: Rezervasyon ücreti, aracın kiralanma ücretidir. Kiralama yapacak tarafın, belirtilen kira ücretini, kiralama günü ile çarparak ödeyecekleri tutarı ifade eder. Ancak ticari araç kiralama işlemlerinde şirketlere özel pek çok indirim de yapılabilir.

Ek Ücretler: Kiralama şirketinden talep edilecek ekstra hizmetlere bağlı olarak ek ücretler de ortaya çıkabilir. Bu ücretlerin de kiralama öncesinde veya sözleşmede belirtilen tarihte ödenmesi gerekir.

Sorunsuz Bir Ticari Araç Kiralama Deneyimi

Sorunsuz bir ticari araç kiralama deneyimi yaşayabilmek için doğru kiralama şirketi ile çalışmak son derece önemli. Bor Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve müşterileri için her zaman en iyiyi sunmayı hedefleyen Borlease bu doğrultuda gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz firmalardan biri. Şirketinizin ve personelinizin tüm gereksinimleri için geniş araç filosuna sahip Borlease ile çalışabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir