Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Devri Mümkün mü? Nasıl Devredilir?

Hacizli Araç Devri Mümkün mü? Nasıl Devredilir?

admin admin -
302 0

Eski kanuna göre bir aracın satılması, alınması ya da devredilmesi için borçsuz olması gerekmekteydi. Ancak açılan davalar ve emsal karara göre bu kanunun hükmen sona erdiğini söylemek mümkün. Kısacası 2019 yılından itibaren hacizli araçların kolay bir şekilde alınıp, satılıp, devredilmesi Danıştay tarafından yasal kabul edilmiştir. Haliyle hacizli araçlar devredilir mi noktasında evet yanıtı en mantıklısı olacaktır. Tabii ki hacizli araçlar devredilirken borç da alan kişiye geçmektedir. Yani borç satıcıda kalmamakta ve araba ile devredilmektedir. Bu noktada noterler ve uzman kişiler ve kullanıcılara bilgi vermektedirler.

Hacizli Araç Nasıl Devredilir

Hacizli araçların devredilmesi için demin de ifade ettiğimiz gibi borcu üstlenecek bir alıcı olması gerekmektedir. Borcu üstlenecek olan alıcı ile birlikte notere girildiği takdirde devir gerçekleşmiş olacaktır. Bu süreci takiben ruhsat çıkarılması ve aracın tescil edilmesi için rutin prosedür yerine getirilmelidir. Özetle hacizli araçlar bu şekilde devredilmekte ve yakın bir zamandan bu yana problem ortaya çıkmamaktadır. Tabii ki yeniden hatırlatılması gereken nokta

Kup kamagra jelly bez recepty

buy levitra uk online

, aracın devredilmesi ile birlikte borcunun da alıcıya geçeceğidir. Aynı zamanda noterde işlemler yapılırken alıcıya borç durumu da aktarılmaktadır. Böylelikle şeffaf bir şekilde satım-alım işlemleri tamamlanmaktadır.

Hacizli Araç Devretmek Kolay mı

Hacizli araçları devretmek diğer araçlara nazaran kıyas edildiğinde biraz daha zordur. Çünkü borcu da üzerine alacak olan alıcının belirli belge ve evrakları imzalaması, doldurması gerekmektedir. Tüm işlemler bittikten itibaren aracın sahibi borca da sahip olacak ve bu borcu kapatması talep edilecektir. Bilindiği üzere hacizli araçlar trafiğe çıksalar dahi yakalama kararının ardından ilk seferde bağlanmaktadırlar. Bu sebeple çok fazla vakit geçirmeden hacizli araçlar hakkında işlem yapmak ve borcu kapatmak en mantıklısıdır. Türkiye’de binlerce kişinin hacizli araçlar ile seyahat ettiği düşünüldüğünde bu noktaya önem verilmesi şarttır.

Hacizli araç devrinde alacak olan kişiye borç durumu hakkında doküman verilmekte ve belgenin imzalanması istenmektedir. Haliyle satıcının alıcı olan kişiyi kandırması da mümkün değildir. Önemli olan husus ile alıcının resmi dairede işlemleri tamamlamasıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir