Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim?

Aracımı Hacizden Nasıl Kurtarabilirim?

admin admin -
516 0

Hacizli araçlar üzerindeki haczi kaldırmak epey zahmetli görünebilir. Aracımı hacizden nasıl kurtarabilirim sorusunun yanıtı tam olarak borcun ödenmesi ile gerçekleşir. Bunun dışında birkaç alternatif yol olabilir.

Kimse aracının ederinden daha ucuza satılmasını istemez. Bu durum hacizli araçlar için dahi geçerlidir. Haciz borcunuzun tamamını ödemek yerine taksitlendirebilirsiniz hatta bazen bu haciz borcu ile ilginiz bile olmayabilir. Bu gibi durumlar için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hacizli araçlar nasıl kurtarılır, kurtarmak için neler yapabilirsiniz; seçeneklerinizi inceleyelim.

Haciz Borcunu Ödemek

Haczin ana sebebi olan borcu ödemek yapabileceğiniz ilk şey olmalıdır. Aracın üzerindeki haciz borcu tarafınıza ait ise borcunuzu ödemelisiniz. Bunun için size gelen tebliğdeki icra dairesine gidin ve araç üzerindeki borcu, faizi, vekalet ücreti ve diğer ücretlerle birlikte ödeyin. Bu sayede hacizli araçlar üzerindeki borç dosyaları kapanır. Kapanan dosya ile birlikte hacizli aracın üzerindeki icra kalkar ve aracınız yeniden sizin olur.

Borcunuz Olmadığı Halde Aracınıza Hata Sonucu Haciz Gelirse

Bazı durumlarda hiçbir borcunuz ve icralık dosyanız olmadığı halde aracınıza haciz geldiğine dair bir tebliğ alabilirsiniz. Bu durum bir hata sonucu oluşmuş olabilir. Bunun için icra hukuk mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Bir dilekçe yazın ve bunu icra hukuk mahkemesine teslim edin. Bundan sonra mahkemeden gelecek sonucu beklemelisiniz. Mahkeme dosyayı ve dilekçenizi inceledikten sonra araç üzerindeki haczin bir yanlışlık olduğunu fark ederse yapılan hata ortaya çıkar. Bu şekilde aracınız üzerindeki haciz hiçbir ödeme yapmanıza gerek olmadan kalkacaktır.

Borçlu Olduğunuz Kişiler Hacizli Araçlar Üzerindeki İcrayı Kaldırabilir

Hacizli araçlar üzerindeki icra borçlu olduğunuz tarafın size mühlet vermesi ve erteleme talebini İcra Müdürlüğü’ne bildirmesi bir süreliğine de olsa kalkabilir. Bu sebeple borçlu olduğunuz kişiyle anlaşmaya çalışmalısınız. Anlaşma yapabilmek için borçlu olduğunuz tarafa borcunuzu ödemeye kati bir şekilde borcunuzu ödeyeceğini göstermeli ya da ispatlamalısınız. Borçlu olduğunuz taraf kabul ederse borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Bu şekilde borçlu taraf ile bir anlaşmaya varabilirsiniz, ardından İcra Müdürlüğü kararını haczin kalkmasını yönünde verecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir