Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kesilen Çek Kaybolursa Ne Yapmalı?

Kesilen Çek Kaybolursa Ne Yapmalı?

admin admin -
150 0

Ödeme aracı olarak kullanılan çekler kişilerin ve sahibi oldukları işletmelerin başına büyük yükümlülükler getirmekte ve sorumluluklar vermektedir. Bu anlamda kişi elinde bulunan çekleri kaybetmesi halinde maddi ve manevi olarak mağduriyet yaşamamak adına bazı adımları zaman geçirmeden atması gerekir.

Çekin Kaybolduğuna Dair Bankaya Başvuru

 Ticari senet olarak kullanılan bu ürün için kendisine çek defteri tahsis edilen ticari işletmeler ve sahipleri söz konusu ticari ödemeleri için çek kesebilir. Bu çekin kesilmesinde kişinin adına ve hamiline olarak iki farklı olarak kesmektedirler. Burada hamiline yazılan çeki banka şubesine götüren yasal kişiler çekim yapabilirken isme kesilenleri sadece ismi yazılı olan kişiler çekebilir. Burada bir kişiye verilen çekin kaybolması halinde çeki alan yada yazan kişinin müracaatı söz konusu olabilir. Öncelikli olarak çeki kaybettiğinize dair banka şubenize başvurmanız gerekir. Çünkü söz konusu çekin hamiline olması halinde başkaları tarafından çekilmesi söz konusu olabilir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle bankanıza başvurun. Bu başvurunuzu da dilekçe ile yapmak mantıklı bir adım olur. Nitekim dayanak olarak elinizde belge olması gerekir.

Ticaret Mahkemesine Başvuru

Çeki kaybettiğinize dair yapacağınız yazılı başvuruda söz konusu kayıp olan çekin tarihi , numarası ve çekte yazılı tutarın bildirilmesi gerekir. Burada talep ise çekin bulunması halinde bankanın ödeme yapmaması olmalıdır. Elinizde dayanak belge olmasına rağmen banka ödeme yaparsa bu durumda kendinizi haklı çıkaracak bir delilin elinde olacağı bilinmelidir. Bankaya başvuru sonrası çeki kaybeden kişi mağduriyetinin önüne geçmek adına Ticaret Mahkemesine başvurabilir. Zira boş nüshaların kaybedilmesi halinde de mahkemeye başvurmak mantıklı olabilir. Buradan alacağınız karar bankalar ödeme yapamadıkları gibi yasal olarak ta sizi güvence altına alırlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir