Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araçlar için İhale Süreci Nasıl İşler?

Hacizli Araçlar için İhale Süreci Nasıl İşler?

admin admin -
112 0

Hacizli araç, ne demektir öncelikle bunu açıklayalım. Ödenmeyen bir borç karşılığında, alacaklı tarafın İcra Dairesine başvurarak, borçlu tarafın taşınır ya da taşınmaz mallarına İcra Dairesi tarafından el konulmasıdır. İcra Dairesi, borçlu tarafın taşınır ya da taşınmaz mallarına borç miktarına göre, borçlu taraftan alınacak taşınır ya da taşınmaz mallar belirlenir el koyar. Taşınır mallardan biri de araçlardır. İcra Dairesi bu hacizli araçları ihaleler ile satışa çıkarır. Satışa çıkan hacizli araçlar elde edilen miktar ile alacaklı tarafa ödeme yapılır. İcra Dairesi tarafından yapılan bu taşıt ihalelerine katılabilmek için yapılması  gereken bazı işlemler vardır. Katılmak isteyenler nüfus cüzdanlarını yanlarına alarak ihale katılım bedelini ödemelidirler. İhaleye katılmak isteyenler nakit para ya da bankadan aldıkları teminat mektubu ile ihaleye katılabilirler.

Hacizli Araçlar için İhale Süreci

İkinci el araç satın almanın bile yüksek fiyatlı olduğunu düşünürsek hacizli araçlar için ihaleye katılıp bir aracı kendi fiyatının çok altında bir fiyata satın almak daha iyi bir seçenektir diyebiliriz. Şimdi gelelim hacizli araçlar için ihalelerinin nasıl yapıldığına. Hacizli araçlar için ihaleler devlet görevlileri  tarafından yürütülür. İhaleler devletin yetkisi altındadır ve tamamıyla güvenli  bir ortamda gerçekleştirilir. İhale ortamının yirmi dört saat boyunca kameralarla izlendiğini düşünürsek, bu ortamlarda sorun çıkarmanın bile cezalarının olduğunu söylemeye gerek yoktur. Örnek verecek olursak, 90 bin liralık bir aracın ihalede olduğunu varsayalım. Bu araç 45 bin lirayla satışa çıkar ve katılımcıların miktar arttırmasıyla son fiyatı belirlenir. Herkesin 20 tl,50 tl,70 tl gibi fiyat arttırdığını düşünürsek aslında aracın fiyatı  45 bin liradan çok da fazla yukarı çıkmaz diyebiliriz.

Hacizli Aracı Satın Aldıktan Sonra

Şimdi gelelim bir aracı ihaleden satın aldıktan sonraki kısma. Yani, birçok kişinin katılımı ile gerçekleşen bir hacizli araç ihalesine girdiniz ve en yüksek miktarı verip aracı satın aldınız. İhaleden sorumlu devlet görevlisinin ‘’Sattım, Satıyorum’’cümlesini  de duydunuz.  Aracı satın aldıktan sonra bedelini ödeyip aracı aldınız. Çok lüks araçları bile kendi fiyatlarının çok çok altında bir fiyata satın almanın avantajlarını söylememize gerek yoktur herhalde. Bu işin en güzel tarafı ise, hacizli araç ihalesine katılan her bütçeden insanın bu ihalelere katılıp kendi bütçesine uygun bir araç sahibi olabilmesinin mümkün olması.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir