Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satın Almak Sorun Çıkartır Mı?

Hacizli Araç Satın Almak Sorun Çıkartır Mı?

admin admin -
177 0

Hacizli araç satın almak sorun çıkartır mı? Uygun şartları ve fiyatları ile tercih edilen hacizli araçlar alım sonrası nasıl sorunlar ortaya koyar? İçeriğimizde yer almaktadır.

Geçmiş yasalara ve içtihatlara göre hacizli araç satmak ve almak suç kapsamına giriyordu. Tabii ki bu durum hacizli araç sahiplerini epey bir zorlamakta ve sorun çıkartmaktaydı. Akabinde hacizli araçlar satın almak sorun çıkartır mı diyenlerin sayısı da günden güne artarken Danıştay’ın verdiği karar neticesinde tüm sürecin değiştiği söylenebilmektedir. Yani 2019 yılı itibariyle trafiğe çıkması konusunda karar verilmese dahi hacizli araçlar almak, satmak ve tescil işlemlerinde herhangi bir sıkıntının çıkmayacağını ifade etmek mümkündür. Dolayısıyla bu dönemden itibaren hacizli araç sahiplerinin prosedürü uygulayarak araçlarını satabileceklerini ve alım yapabileceklerini bildirebiliriz.

Hacizli Araç Nasıl Satın Alınır

Hacizli araç satın almak aslında normal araç satın almak ile benzer prosedürlere sahiptir. Tabii ki bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, haczin de alıcının üstüne verilmesidir. Özetle Danıştay’ın vermiş olduğu karar dahilinde hacizli araçlar yalnızca mal sahibinden alıcısına haczi devretmek şerhiyle satılabilmektedir. Dolayısıyla satın alacak olan kişilerin de bu noktaya önem vermeleri gerekmektedir. Bu arada hacizli araçları herhangi bir belge ya da evraksız satın almanın büyük risk teşkil ettiği de unutulmamalıdır. Bu konuya müşterilerin ve satıcıların muhakkak özen göstermeleri esastır. Siz de hacizli araçları gerek açık ihaleden gerekse de bire bir satıcılardan alabilirsiniz.

Hacizli Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacizli araç satın alırken dikkat edilmesi gereken en büyük şey aracın belge ve evraklarının tam olup olmadığıdır. Yani bu konuya mutlaka önem verilmelidir. Aynı zamanda haciz tutarı ve haciz ile alakalı son durum da muhakkak takip edilmelidir. Özellikle aracın üzerinde yakalama kararı varsa alıcıların hacizli araçlar ile alakalı bilgi edinmeden satın alma işlemini yapmamaları önerilmektedir. Yine muayene durumu ruhsat vb. şeylere de dikkat edilmesi tavsiyeler arasındadır. Sonuç olarak hacizli araçlar satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar bu şekildedir. Siz de ikinci el araç dahi satın alırken haciz durumunu mutlaka kontrol ettirmeli ve ona göre işlemlerinizi tamamlamalısınız diyebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir