Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Almanın Şartları Nasıl Alınır?

Hacizli Araç Almanın Şartları Nasıl Alınır?

admin admin -
92 0

İcralık bir arabayı nasıl satın alabiliriz? Hacizli bir aracı satın almanın aşamaları nelerdir? İcra Dairesi tarafından yapılan ihalelerde hacizli araç satışları yapılmaktadır. Hacizli araç satış ihalelerine girmek isteyenlerin İhale Katılım Formunu doldurmaları gerekmektedir. Bu form ve kimlik ile ihaleye katılmak mümkündür. Ayrıca ihaleye ya nakit para ya da teminat mektubu ile katılmak gerekir.

18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu ihalelere katılabilir. İhaleye katılım formunu doldurup ihaleye girebilirsiniz. Ayrıca bu kişilerin hukuk kuralları gereği ihaleye girmelerinin yasak olmaması akıl sağlıklarının yerinde olması, hapiste olmamaları ve hacizli araba satışını yapacak devlet görevlisinin eşi ve aile üyesinden herhangi biri  olmaması gerekir. Bu şartlar yerine getirildikten sonra İcra Müdürlükleri tarafından hazırlanan hacizli araba satış ihalelerine giriş yapabilir ve istediğiniz herhangi bir aracın bedelini ödeyip o aracı satın alabilmeniz mümkündür.

İhale gereği açık arttırma yapılıp en yüksek fiyatı veren kişiye araba satılır. İsteyenler birden fazla araç bile satın alabilirler.

Toplu araba satın almak istiyorum. Böyle bir durum mümkün mü?

Hayır, toplu şekilde araçlar satılmaz. Her araç tek başına değerlendirilir ve her araç sırayla açık arttırma kuralına göre satılır. Araç ihalesini kazanan kişi aracın parasını 10 gün içinde ödemek zorundadır. Aracın ihaleden satın alınmasından sonraki 15 gün içerisinde arabanın teslimiyeti gerçekleşir. Aracın parasının ödenmesi ve hacizli araçlar ihalesinin tüm işlemleri bu 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Hacizli araçlar ihalelerine katılanların dikkat etmesi gereken bir nokta ise, hacizli arabayı satın alırken satın aldıkları arabanın bir borcunun olup olmadığını öğrenmeleri. Bunu öğrendikten sonra araba satın alma işlemini yaparlarsa daha iyi olacaktır. Hacizli araçlar ihalelerine katılanların dikkat edeceği başka bir nokta ise, verilen süre içerisinde satın aldığınız hacizli arabanın parasının ödemesini yapmadığınız takdirde verdiğiniz teminatın yanacağıdır. Yani satın aldığınız hacizli bir arabanın parasını 10 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

İcradan hacizli bir araç almanın herhangi bir riski var mıdır?

Bunu cevaplamak çok mümkün değildir. Çünkü bunu bilemeyiz bu satın aldığımız araca göre değişir. Bu konuda yapılacak en mantıklı şey satın alacağınız hacizli araçlar için dikkatli bir inceleme yapmak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir