Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Almaktan Vazgeçersem Para Öder Miyim?

Hacizli Araç Almaktan Vazgeçersem Para Öder Miyim?

admin admin -
91 0

Hacizli araç alımında önünüzde birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yolların alımında ise şartlar değişiklik gösterebilir. Bu şartlar dahilinde atacağınız sözleşmeler de sizi bağlar. Bu anlamda hacizli araç alımında vazgeçilmesi halinde ödeyeceğiniz para ve değeri de bu sözleşmeye bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda da hiç ödemezsiniz.

Hacizli araçlar ihaleler aracılığıyla satılırlar ve bu ihaleler açık artırma usulü ile yapılmaktadır. Hacizli araç ihalesinde en yüksek fiyatı teklif eden kişi icralık aracı almaya hak kazanır. Bir kişi istediği kadar ihaleye katılabilmesinin yanı sıra istediği kadar da hacizli araç satın alabilir. Bir ihalede en yüksek fiyatı verip hacizli aracı almaya hak kazandıktan sonra vazgeçebilir misiniz? Vazgeçtikten sonra ücret ödemeniz gerekir mi? Yazımızın devamında bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İhaleyi Kazandıktan Sonra Vazgeçmek

Hacizli araçlar için düzenlenen ihaleyi kazansanız bile hacizli arabayı almaktan vazgeçme hakkına sahipsiniz. İlgili kanunun 86. maddesi hacizli aracı satın almaktan vazgeçen kişi için usulleri belirtir. Buna göre müşteri malı almaktan vazgeçer veya verilen mühlet içinde bedelin tamamını vermezse mal ikinci defa artırmaya çıkarılır ve en çok artırana ihale olunur. Mal birinci defa kendisine ihale olunan kimseden

, iki ihale arasındaki fark ve diğer zararlar ve % 5 faiz, veya ikinci ihalede talip çıkmaması sebebiyle ihale yapılamadığı takdirde birinci ihale bedeli ve diğer zararlar ve % 5 faiz, ayrıca bir hüküm alınmasına hacet kalmaksızın bu kanun hükümlerine göre tahsil edilir ve o mal için idarece yapılan her nevi masraflar alınmak suretiyle mal kendisine terk olunur. Mal bedeli ihale yapılan şahıstan tahsil edilemediği müddetçe asıl borçlunun borçlu sıfatı devam eder.

Hacizli Araçlar Nasıl Fiyatlandırılır?

Hacizli araçlar haczi yapan memur tarafından fiyatlandırılır, borçlunun müracaatı üzerine veya tahsil dairesince lüzum görüldüğü takdirde yeniden bilirkişiye değer biçtirilir. Hacizli araçlar genel olarak piyasa değerlerinin yüzde 50 fiyatına satılırlar. İhale düzenleyicilerinin belirttiği güne kadar hacizli araçlar için ödemenin yatırılması ya da satın almaktan vazgeçildiyse bildirilmesi gerekmektedir. Bu süreler ihalenin yapıldığı şehre veya ihalenin düzenlendiği yere göre değişebilir. Kesin ödeme tarihi ya da almaktan cayma hakkını kullanabilmek için ihale düzenleyicilerine danışmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir