Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Almak Etik Mi?

Hacizli Araç Almak Etik Mi?

admin admin -
121 0

Fiyatıyla cazip haline gelen Hacizli araç almak etik mi? Beraberinde bazı riskleri getiren Hacizli araçlar yüksek model ve düşük fiyatlar ile alıcı bulabiliyor.

Hacizli araçlar sahipleri borçlu olduğu için el konulan araçlardır. Zor duruma düşmüş birinin el konulan malını satın almak etik mi diye düşünmeniz son derece normal. Hacizli araçlar satın almanın etik olup olmadığını inceleyelim.

Hacizli Araç Almak Etik mi? İki Taraflı Düşünün

Hacizli araçlar borçları ödeyemeyen sahipleri sebebiyle, borçları ödemek üzere alıkonulurlar. Burada düşünmeniz gereken sadece borçlu kişi değil alacaklı da olmalıdır. Zira hak ettiği parayı alamayan alacaklı da hacizli araçlar için düzenlenen ihaleler sayesinde hak ettikleri parayı almaktadırlar. Kimsenin malına el konulmaması gerekliliğinden önce herkes borcunu ödemelidir ibaresi aklımıza gelmelidir. Bir emeğin veya alışverişin karşılığı ödenmez ise alacaklı kişi zor durumda kalacak ve belki de mağdur olacaktır. Alacaklı kişi karşılığını alamadığı için belki de hacze uğrayabilir. Herkes girdiği borcun yükümlülüklerinin farkında olmalıdır ve borçlarını ödeyebileceği makul seviyede tutmaya çalışmalıdır. Bu sebepledir ki el konulup satılan hacizli araçlar alacaklılar mağdur etmemek için ihaleye çıkmak durumundadırlar.

Hacizli Araçlar
Hacizli Araçlar

Ücret Temini İçin En Kolay Yol İcra

Borçlu hiç kimse hacze uğramak istemez fakat öte yandan herkes alacağını almak ister. Araçlara haciz konması ve akabinde ihalelerde satılarak borçlu kişinin borçlarının ödenmesi böylece alacaklı kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi her iki taraf için de en kısa yoldur. Haciz ve ihale işlemleri hem alacaklı hem borçlu için kısa sürede tamamlanan en kolay ve en az kayıpla borcun ödenmesini sağlayan yöntemdir.

Kanunlara Uygunluk

Kanunlar, huzurlu ve adil bir şekilde toplumda yaşayabilmemiz için var. Her vatandaş hem kendi haklarını müdafaa etmek hem de başkalarının haklarının korunması için kanunlara uymalıdır. Hacizli araçlar üzerine getirilen icra da kanunlara uygundur ve tüm işlemler kanunlar gereğince tamamlanır. Kanunlar sayesinde hem borçlu hem de alacaklının hakları korunur. Borçlu kişinin ödemesi gerçekleştirilir ve alacaklı kişinin borcun ödemesi ifa edilir. Kanunlar sayesinde toplumsal hayatımız güvence altına alınır. Kanunlara uymak etiktir ve hatta olması gerekendir.

Bütün bu durumlar göz önüne alındığında hacizli araç alım ve satımının etik olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir