Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

admin admin -
160 0

Yakın dönem içerisinde ülkemizde ve küresel ekonomide gelişen olaylar ülkemizde kredi ürünlerinin faizlerini önemli derecede artırdı. Bu artış ile yatırımlarda dahil olmak üzere sekteye uğrayan bir çok sektör oldu. Olumsuz havanın getirdiği bu kara bulutları dağıtma açısından ekonominin kan damarları önemli ölçüde taze kan taşımış olsa da

, bankacılık sektörü de dahil olmak üzere kredi faiz oranları ne zaman düşer sorusunun cevabını aramaya başladı.

Ekonomi uzmanlarınca çeşitli senaryolara bağlanarak kredi faizlerinin haritası çiziliyor. Fakat bu harita ne kadar yolunu bulur bilinmez. Çünkü şimdiden kredi faizleri ne zaman düşer sorusunu cevaplamak güç. Aniden yükselen rakamlar zaman içerisinde aşağılardaki yerini bulacaktır. Zira bankalar ılımlı bir yaklaşım göstererek kredi faizlerini birer birer düşürme yoluna girdi. Bu durumu başlatan devlet bankalarını takip eden özel bankalar önemli düşüş sürecinde.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Banka ürünlerinin başını çeken tüketici kredileri faizleri % 3 seviyelerine çıktıktan sonra güncel olarak % 1,90 oranlarına geriledi. Aniden yükselen faiz oranı zaman içerisinde düştü ve yine zamanla daha da düşebilir. Bu beklenti mevcut. Artan rakamlar neticesinde kredi alımları neredeyse durma noktasına gelmişti.

Konut kredisi faizlerinin artması emlak piyasasını olumsuz etkiledi ki hükümetin attığı harç indirimi gibi hususlar neticesinde birazda olsa rahat nefes alındı. Fakat bu durum emlak piyasası ve ev almak isteyen kişiler için yeterli değildi ki yine atılan adımlar arasında devlet bankalarınca verilen konut kredileri için birkaç güncelleme yapıldı.

Mevduat Faizleri Düşer mi?

Artan faizler nedeniyle bankalar da kredi ürünü vermekten kaçınır hale geldi ki tüketiciler de yüksek faiz ödememek adına almaktan uzak durmaya başladı. Bununla birlikte artan sadece kredi faizleri olmadı. Tüketicilerin kullandığı ürünler ve gıda sektörü de nasibini aldı. Beraberinde mevduat faizlerinin de artmasına neden oldu ki parası olan kişiler de yatırımını bu yönde kaydırdı. Artan mevduat faizleri son yıllarda bankacılık sektörünün en yüksek oranlarına ulaşması bir anlamda mevduatları da artırmış oldu. Fakat kredilerde olduğu gibi zaman içerisinde mevduat faizleri de aşağılardaki yerini alacaktır.

ABD ile yaşanan psikolojik travmalara oturmuş ekonomi ile cevap veren ülke ekonomisi aslında önemli badireleri atlattı. Bu durum tüm ülkelerce sağlam bir ekonominin varlığını kabul etmeleri anlamına geliyor ki, ekonomi uzmanlarının yazdığı senaryolara göre oldukça olumlu bir hava oluşturdu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir