Hacizli Araç Satışları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Hacizli Araçlar
 4. »
 5. İcra İhalelerine Katılma Şartları Ne? Kimler Katılabilir

İcra İhalelerine Katılma Şartları Ne? Kimler Katılabilir

admin admin -
212 0

İcra ile araç satışlarındaki ihalesine katılım yapmak istemese de kişiler doğal olarak icra ihalelerine katılma şartları sorgulanıyor. Burada özellikle hacizli araç satışları önem kazanırken fiyatı ile cazip konumdaki araçlardan alım talebi olabilir. Nitekim alım yolu da önemli ki icralık hacizli aracı hangi yolla aldığınız da şartlar için büyük önem taşıyor.

Hacizli İcralık Araç İhalesine Katılma Şartları

İcra ve hacizli araç satışları konusunda asıl muhatap satışa çıkarın kurumdur. Bu nedenle farklı mecralardan aracılar ile alım yapmak yanlış olacaktır. İcra ihalelerine katılma satışları genel olarak;

 • 18 yaş ve üzerinde olmanız gerekiyor.
 • İcralık araç satışında mutlaka bir muhammen bedel vardır. Burada alım yolu ile bu muhammen bedel oranı da değişiklik gösterir ve bu bedelin ihale öncesi yatırılması gerekir.
 • Tüzel kişilikler için alımlarda kişilik için alım yapabileceğinize dair bir yetki belgesi

  cialis uk

  , imza sirküsü de olması gerekiyor.

 • İnternet üzerinden ihaleye katılım söz konusu. Ancak İcra müdürlükleri ve gümrükten satılık araçlarda ihale en son fiziki olarak yapılarak sonlandırılıyor. Bu nedenle internetten alımınız biraz zorlaşabilir.
 • İcra ile araç alımlarında KDV söz konusu olabilir. İcra Müdürlükleri burada KDV alırken, bankalardan satılık araçlarda KDV söz konusu değildir ve verilen dekont fatura yerine geçmektedir.

Burada kişi icra ihalelerinde olan sorumluluğu, borçlarını ve bu borçları ödemediğinde karşılaşacağı hususları bilerek hareket ediyor. Kişi borcunu ödemediği zamanlarda doğal olarak devlet eliyle mal varlığına el konuluyor ve üçüncü kişilere satış yapılarak söz konusu borcun ödenmesi sağlanıyor. Bu durum elbette kimsenin istemediği bir husus olsa da; doğal olarak karşılaşılan bir husus.

İcra İhalelerine Katılma Şartı Alım Yolu İle Değişebilir

İcra ihalesine katılım doğal olarak herkesin hakkı olarak düşünebilirsiniz. Ancak burada ihaleye katılım kadar hangi yolla alacağınız da önem taşıyor. Bankadan satılık araçlar, gümrükten, icra müdürlüğünden ve SGK gibi kurumlar ile Vergi Daireleri ellerindeki araçları ihaleye konu ediyor yada pazarlık ile satışa çıkarıyor. Bu aşamada katılım için şartlar da değişiklik gösteriyor.

İcra ile hacizli araç satışlarında karşılaşabileceğiniz bir çok husus ve ayrıntıya kategorilerimizde farklı başlıklar altında yer veriyoruz. Burada bizler araç satışı yapmıyoruz ve aracılıkta bulunmuyoruz. Alım aşamasında farklı şartlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu amaçla mağdur olmamanız için ilgili kurumlardan icra ihalesine katılma şartı ile ilgili bilgi almak en doğru adım olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir