Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Ücreti Nereye Ödenir?

Hacizli Araç Ücreti Nereye Ödenir?

admin admin -
161 0

Hacizli araç satışlarını kafa karıştırıcı buluyorsanız doğru yerdesiniz, bu yazı aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için size yardımcı olacaktır. Hacizli araçlar ihale aracılığıyla satılırlar, bu ihaleleri resmi gazetelerden, icra dairelerinden ya da belirli sitelerden takip edebilirsiniz. Hacizli araçlar ihalelerde daha ucuza satılırlar bu yüzden de genellikle tercih edilirler. Sanılanın aksine hacizli araç satın almak uzun veya zahmetli değildir. İhaleler açık arttırma şeklinde yapılmaktadır.

Hacizli Araç İhalesine Kimler Katılabilir?

İsteyen herkes hacizli araç ihalesine katılabilir. Başka bir gerçek veya tüzel kişi yerine ihaleye iştirak etmek isteyenler imzalı ve noter onaylı vekalet vasıtası ile ihaleye katılabilirler. Hacizli araç ihalesine katılabilmek için bir başka koşul elbette Türk vatandaşı olmak. Bu sebeple nüfus cüzdanınızı ibraz etmeniz gerekeceğini unutmayın ve yanınızda bulundurun.

Hacizli Araç ile İlgili Bilgi Talep Edilebilir Mi?

Hacizli araç ile ilgili bilgi talep etmeniz mümkün. Hacizli araçların her biri bilirkişi raporuna sahiptir. Bu raporda haciz ile ilgili bilmeniz gereken her ayrıntı yer alır. Aslına bakarsanız hacizli araç satın alırken bu bilirkişi raporunu okumanız önemlidir. Böylece hacizli aracın sigorta kaydını kontrol edebilir ve borcunu sorgulayabilirsiniz. Bu sebeple okumayı ihmal etmemelisiniz.

Hacizli Araç Ücreti Nereye Ödenir?

Bir ihaleye katılıp beğendiğiniz araç için açık arttırmaya katıldınız ve artık araç sizin, bu durumda sıra aracın parasını ödemeye geliyor. Hacizli araç satın aldıktan sonra ödemeyi ne kadar süre içerisinde yapacağınız ve ödediğiniz miktarın ne kadarının satış komisyonu olacağı ihale görevlileri tarafından belirlenir ve size bildirilir. Aldığınız hacizli araç için satış bedelini Vergi Dairesi’ne yatırmanız gerekmektedir.

Hacizli Araç İçin Bakım Gerekir Mi?

Hacizli araçlar belirli bir süre boyunca otoparkta beklerler. Bu süre 6 aylık mühleti bazen aşabilir, bu yüzden aldığınız araca bakım yaptırmanız gerekebilir. Hacizli araç ihalesine katılmadan bu ekstraları göz önünde bulundurmanız gerekir. Yine de hacizli araçların piyasa değerinin çok altına satılması onları cazip kılmaktadır.

Hacizli araçların bedellerinin ödenmesi ihalenin yapıldığı yere göre değişebilir. Bankadan yapılan ihale ile aracın sahibi olduysanız burada bankanın hesabına parayı yatırmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir