Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Satın Almak Helal mi?

Hacizli Araç Satın Almak Helal mi?

admin admin -
115 0

Herkesin aklında şöyle bir soru olabilir: ’’Bir araç alacam ve piyasadaki araçlar çok yüksek fiyatta. Acaba ne yapsam? Acaba ucuza hacizli bir aracı satın alsam helal olur mu?’’ Şimdi bu soruya cevap olacak yazımıza bir bakalım isterseniz.

Hacizli Araçlar Hakkında İslam Hukukçularının Yorumu

Herkesin merak ettiği bu konuda, öncelikle şunu söyleyebiliriz.  İslam hukukçularının çoğunluğunun bu konuya sıcak baktığını düşünürsek, hacizli bir araba satın almak isteyen kişilerin bunu gönül rahatlığıyla yapabileceklerini söyleyebiliriz. Borçlu kişilerin mallarına haciz konulması ve icralık olan bu hacizli  malların satışının yapılması birçok İslam hukukçusu tarafından caiz olarak görülen bir durumdur diyebiliriz.

İslam hukukçularına göre bir borçlunun borcunu ödeyemediği takdirde malına el konulması nasıl helalse bu malın İcra Dairesi tarafından el konulup malın ihaleyle satışa çıkartılıp satılması da bir o kadar helaldir. Hatta İslam hukukçularının bu konuyla ilgili sürekli örnek olarak gösterdikleri Peygamber Efendimizin çok güzel bir sözü vardır. Peygamber Efendimiz  şöyle der:’’Ödeme gücü bulunan bir kimsenin borcunu ifa etmeyip geciktirmesi onun cezalandırılmasını ve kınanmasını helal kılar.’’ Yani haczedilen malın satışının yapılmasının helal olduğunu, ayrıca bu malların satın alınmasının da helal olduğunu söyleyebiliriz.

Hacizli Araçlar için Düzenlenen İhale Özellikleri

Yani düzgün bir şekilde hacizli araçlar satışında olması gereken özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

1)Kötülük amacı olmaksızın(kimseye zarar verilmemesi) bir hacizli araç ihale satışının yapılması

2)Hacizli aracın ihalede satışını gerçekleştiren devlet görevlisi ve hacizli aracı satın alan kişinin herhangi bir zarar görmeden bu satışın gerçekleşmesi

3)Hacizli aracın satışı yapılırken zaten piyasadaki fiyatının çok altında hacizli araçların satışının yapıldığını düşünürsek söylenilen fiyatı daha da düşürmek için herhangi bir oyun  yapmadan araç satışını gerçekleştirmek, kanundışı yapılan herhangi bir oyun, dolandırıcılık

4)Hacizli araçlar için yapılan ihalelere fesat karıştırmadan ihale satışının düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi. Hacizli araç ihalelerine fesat karıştırmanın hapis cezasına kadar uzanan ağır cezalarının olduğunu düşünürsek bu konunun ne kadar önemli olduğunu  söylemeye gerek yok.

5)Vicdani olarak satışı yapılan aracın fiyatını biraz arttırarak söyleyip her iki tarafın da kazançlı çıkmasını sağlamak

Özetle şunu söyleyebiliriz: Hacizli bir aracın satışının yapılması ve satın alınması gayet normal bir alışveriş gibi düşünürsek bunun iki taraf için de helal olduğunu söyleyebiliriz.

buy levitra uk online

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir