Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hacizli Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Bağlanır Mı?

Hacizli Araç Bağlanır Mı?

admin admin -
119 0

Özel bir şirket tarafından haczedilmiş ya da devlet tarafından rehin alınmış araçların bağlanıp bağlanamayacağı sürekli sorgulanmaktadır. Çünkü araç sahipleri trafiğe çıkarken tedirgin olmakta ve net bir yanıt istemektedirler. Aslında bakıldığında hacizli araçların bağlanması söz konusudur. Yalnız araç üzerinde mutlaka yakalama kararının olması gerekmektedir. Şayet bir araç haczedildiyse ve yakalama kararı henüz bulunmuyorsa bağlama meydana gelmeyecektir. Lakin hacizli araç hali hazırda yakalanmak için aranıyorsa ilk çevirmede bağlanacaktır. Tabii ki çevirme dışında ihbar yolu ile araçların bağlanabileceği de unutulmamalıdır. Yasalar gereği araç sahiplerinin borcu ödemek suretiyle bu riskten kurtulabileceklerini de eklemeliyiz.

Hacizli Araç Neden Bağlanır

Aslında hacizli araçlar her zaman bağlanmamaktadır. Yalnızca hakkında yakalama kararı olan araçların bağlanacağını yinelemek gerekmektedir. Tabii ki haczedilmiş fakat herhangi bir işlem yapmamış araçların da uyarılabileceği ve polisin şüphelenmesi halinde işlem için karakola götürülebileceği hafızalarda yer etmelidir. Özetle hacizli araçlar neden bağlanır sorularına verilmesi gereken yanıt bu şekildedir. Bilindiği üzere hacizli bir mal artık sahibinin değil haczedenin olmaktadır. Bu bedel ödenmediği müddetçe her türlü risk mevcuttur. Yine de hacizli araçlar sahiplerinin muhakkak görüşmeler yaparak konuya alakalı detayları almaları en sağlıklısıdır.

Hacizli Araç Bağlanırsa Ne Yapılır

Türkiye’de hacizli olan araç sayısı sürekli artış göstermektedir. Tabii ki bu durum bazı soruları da beraberinde getirmektedir. Bilhassa hacizli araçlar bağlanırsa ne yapılır soruları sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Aslında hacizli araçlar bağlandığı takdirde ilk başta yediemin otoparkına çekilmektedirler. Burada mal sahiplerinin araçları rehin tutulmakta ve haciz bedeli ödenene kadar araç trafiğe çıkamamaktadır. Dolayısıyla aracın sahibinin muhakkak bedeli ödemesi ve işlemi tamamlaması gerekmektedir. Unutmadan araç sahibine hacizli araba ile yakalandığı için çekici masrafı dahil bir ceza da kesilecektir diyebiliriz. Tüm bu süreç trafik memurları ve uzman kişiler tarafından mal sahiplerine aktarılmaktadır. Yine de pek çok insanın çevirmeden kaçarak bir şekilde hacizli araçlar ile dolaştığını ifade etmek üzücü bir gerçektir. Siz de hukuki boyutuyla alakalı bilmediklerini öğrenerek hazırlık yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir