Hacizli Araç Satışları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ev Hanımlarına Maaş

Ev Hanımlarına Maaş

admin admin -
130 0

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın daha ilk maddelerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sosyal devlet olduğu ifade edilmektedir. Sosyal devletin gereği olarak tüm insanlara imkanlar dahilinde eşit fırsatlar tanınmalı ve devlet halk refahı için elinden geleni gerektiğinde hiçbir karşılık beklemeden yapmalıdır.

Bu ilkenin bir gereği olarak son zamanlarda ev hanımlarına maaş bağlanması konusu meclis gündemine getirilmiştir. Yasa henüz teklif aşamasındadır. Ancak geçmesi halinde 25 yıldır evli olan ve herhangi bir işte de çalışmayan kadınlara maaş bağlanacaktır. Türk toplumu için aile ve evin iç huzuru son derece önemli bir kavramdır.

Kadın

https://apoteketreceptfritt.com

, çalışarak bir gelir elde etme imkanı bulunduğu ve Türk Medeni Kanunu uyarınca bu konu hakkında vereceği karar tamamen kendisine ait olduğu halde evin düzeni ve gerekse çocuklarının, gerekse eşinin hatta zaman zaman aile büyüklerinin huzuru için bu hakkından feragat etmekte ve ev hanımlığını bir meslek olarak benimsemektedir. Dolayısıyla uzun yıllardır evli olan ve ömrünü bu işe adamış bir ev hanımının da maaşı en az çalışan eşi kadar hak ettiği aşikardır.

İlgili Yasa Teklifi Neleri İçermekte ve Kimleri Kapsamakta

Yasa teklifi, Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir şekilde bağı bulunmayan ve evliliğinde en az 25 yılı tamamlamış olan ev hanımlarını kapsamaktadır. Herhangi bir kurum veya kuruluştan gelir elde etme hakkına sahip olmayan ev hanımları, bu şartları taşımaları halinde prim gün sayısı esas alınarak bu hak kapsamında değerlendirilecek ve kanunda yer alan sınırlar dahilinde bir aylık kazanma hakkını elde edeceklerdir. Aynı zamanda bu yasadan sigorta primini ödeyemeyen ev hanımları da yararlanabilecek. Bu sigorta priminin isteğe bağlı ya da zorunlu olduğuna da bakılmayacak.

Ev Hanımlarına Aylık Bağlanmasının Tek Yolu İlgili Yasa mıdır?

Ev hanımları bu yasadan yararlanmamaları halinde devlet destekli bireysel emeklilik sistemlerinden herhangi birine de dahil olabilirler. Bu sistem kapsamında emeklilik yaşı geldiğinde dilerlerse ömür boyu dilerlerse de belirli bir yıl süresince kendilerine aylık bağlanabilir. Birçok banka ev hanımlarına bu imkanı sunar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir